YENİDOĞAN SARILIĞI NEDİR

YENİDOĞAN SARILIĞI

Hemen hemen her bebek yenidoğan sarılığı denilen durumla karşı karşıya gelir. Doğum sonrası karaciğerde biriken bilirubin maddesi nedeniyle oluşan yenidoğan sarılığının bir diğer nedeni de, anne sütünün yeterli gelmemesi nedeniyle bebeğin aç kalmasıdır.

Sütünüz yeterli değilse, bebeğiniz emdikten sonra hala ağlıyorsa, süt sağma makinesi ile sütünüzü sağdığınzıda az geliyorsa bebeğiniz doymuyor olabilir.

Yenidoğan sarılığının ilk belirtisi bebeğinizin burnunda başlar. Bebeğinizin burnunun üstünde toplu iğne ucu kadar küçük sarı noktalar fark ederseniz hemen doktorunuza danışmalısınız. Gözün beyazının sarı renkte olması yenidoğan sarılığını ilerlemiş aşamasıdır. Önemli olan ilk aşamada bunu fark etmektir.

Bu durumda doktorunuza da danışarak bir süreliğine ek bebek mamasına geçebilirsiniz. Bu karar tamamen doktorunuza ait olmalıdır. Tek başınıza böyle bir karar vermezsiniz.

Bebek mamasına geçseniz bile emzirmeye devam etmelisiniz ki, göğsünüzdeki süt yapımı devam etsin.

Yenidoğan sarılığında bebeğiniz kan değerlerine bakılır. Kan değerlerine göre ya evde bakım önerilir ya da hastane ortamında küvezde kalması önerilir. Her iki durumda da birkaç günde geçen bir durumdur bu.

Yenidoğan sarılığı bulaşıcı, mikrobik değildir. Tamamen fizyolojik bir olaydır. Hepatit A,B,C ile hiçbir ilgisi yoktur.