OYUNCAĞIN CİNSİYETİ OLUR MU

Anne baba adayları için çocuğun cinsiyeti çok önemlidir. Hamilelik sürecinde bir an önce 4. Aya gelinsin ve çocuğun cinsiyeti belli olsun diye sabırsızlıkla beklenir. Cinsiyeti belli olunca erkekse mavinin binbir tonu, kız ise pembenin farklı tonlarında odalar tasarlanır, kıyafetler alınır.


Bu toplumsal bir olgudur. Cinsiyet ile renk arasında ciddi bir ilişki kurulur. Erkek çocuğa giydirilen kırmızı renk tehdit gibi görülür, kızın mavi giymesi sakıncalıdır. Aslında durum böyle değil tabi ki…


Çocuklarımızın cinsiyeti ile renkler arasında bu derecede bir ilişki kurmaya gerek yok. Her çocuk her rengi rahatlıkla giyebilir. Özellikle çocuk odalarında olması gereken renk cinsiyete göre belirlenmemelidir. Çünkü yenidoğan bebeklerin en iyi gördüğü renk kırmızı, onları en çok rahatlatan renk ise turuncudur.


Renkler konusundaki benzer tepkiyi oyuncaklar konusunda da verebiliyoruz. Araba ile oynayan kız çocuk görünce ya da bebek ile oynayan erkek çocuk görünce beynimizden vurulmuşa dönüyoruz. Hemen müdahale edip erkek çocuğa “Sen bebeği bırak bak burada araba var, al araba ile oyna” diyoruz.


Oyuncağın cinsiyeti olmaz. Her çocuk istediği ve merak ettiği her oyuncak ile oynayabilir. Kız çocukların evcilik oynaması ne kadar doğal ise, o evcilik içinde erkek çocuğun da olması o kadar doğaldır.


Çocuklarımıza oyuncak alırken bunu göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Her oyuncağın çocuk gelişimine katkısı farklıdır. Bebek ile oynayan erkek çocuk, belki de kardeşi olduğunda annesinin en iyi yardımcısı olacak ve ilerde baba olduğunda iyi bir baba olacaktır.


Çocukların oyuncak tercihlerini cinsel kimlik karmaşası olarak görmekten vazgeçmek gerekmektedir. Çocuklarımız her zaman çocuk olarak kalmayacaklar, onlar da büyüyecek ve ilerde anne baba olacaklar. Bunu düşünerek onlara oyun yolu öğretebileceğimiz doğru davranışları ve toplumsal rolleri öğretebiliriz.


Aileler sağlıklı oyuncak denildiği zaman daha çok fiziksel zararlarını düşünür. Sivri olmasın, küçük parçaları olmasın, çabuk bozulmasın vb. Oysa, sağlıksız oyuncak denildiği zaman fiziksel ve ruhsal olarak ayırt etmek gerekir.Ruhsal olarak sağlıksız oyuncak dediğimiz oyuncaklar, çocuğun yaşına ve gelişim dönemine uygun olmayan, çocuğun yanlış gelişimine neden olabilecek oyuncaklardır.


Bu nedenle oyuncak seçiminde oyuncak kutuları üzerinde yazan yaş aralığına dikkat edilmeli, yaşa ve gelişime göre oyuncak alınmalı, silah, tabanca türü şeyler oyuncak olarak eve alınmamalı.


Oyuncakların cinsiyetinden çok bu özelliklerine dikkat edilmeli...