ÇOCUKLARI DUDAKTAN ÖPMENİN 10 ZARARI

Her anne baba için evladı çok önemli ve değerlidir. Hamilelik dönemi boyunca anne baba, evladını kucağına alacağı günü sabırsızlıkla bekler.


Doğum anına kadar sadece duygusal olarak sevebildiği bebeğine artık dokunabilecek, sarılabilecek ve öpebilecektir.


Bebekler için de doğum sonrası anne ve baba ile tensel temas çok önemlidir. Bebek bu tensel temas, sarılma ve öpülme ile kendini güvende hisseder.
Bebeklerin ve çocukların öpülecek kırmızı yanakları, yumuşacık elleri, saçları varken neden onları dudaktan öpmeyi tercih ederiz.


Çocuğunu dudağından öpen anne baba onu daha mı çok seviyordur. Tabi ki hayır. Aslında anne babalar çocuklarını seviyorlarsa ve onlara fiziksel ya da ruhsal açıdan zarar vermek istemiyorlarsa, tam aksine onları dudaklarından öpmemeleri gerekir.


Çocukların dudaktan öpülmesi onlara birçok şekilde zarar verir:


1. Bağışıklık sistemi henüz zayıf olan çocuk dudaktan öpüldüğü için mikroplara daha çok maruz kalır ve daha sık hasta olur
2. Uçuk, sivilce, diş eti iltihabı gibi ciddi enfeksiyonlara maruz kalabilir ki, özellikle uçuk bebekler ve çocuklar için çok tehlikelidir.
3. Çocuklara özel bölgeleri olduğu ve kimsenin bu bölgelere dokunmasına izin vermemesi gerektiği anlatılırken, anne babanın çocuğu dudaktan öpmesi çocuğun zihninde çelişki yaratır.
4. Anne babası tarafından dudaktan öpülen çocuk, başkasının da kendisini dudağından öpmesine itiraz etmez. Çünkü çocuklar için anne babalarının yaptığı doğrudur, meşrudur.
5. Bu nedenle çocuklar kötü niyetli kişilerin taciz, istismar ve hatta tecavüzüne karşı kendilerini koruyamazlar, hatta bu kişilerin davranışlarının kötü ve zarar verici olduğunu anlayamayabilirler bile
6. Babanın erkek çocuğu, annenin kız çocuğu dudağından öpmesi, çocukta cinsel kimlik karmaşası, ileri de farklı cinsel tercih, kendi cinsel rolünü benimseyememe gibi tehlikelere yol açabilir
7. Babanın kız çocuğu, annenin erkek çocuğu dudağından öpmesi anne ve baba ile ileride doğru ve sağlıklı olmayan bir ilişki yaşanmasına neden olabilir. Bu şekilde öpülen çocuk ilerde kendi evliliği ve cinsel hayatında da sıkıntılar yaşayabilir.
8. Dudaktan öpme çocukta yetişkin cinselliğini çağrıştıracak bazı simgeler içerdiği için, çocuğun hem kafası karışacak hem de gelişimi olumsuz etkilenecektir.
9. Anne babası tarafından dudaktan öpülen çocuk, okulda arkadaşını, eve gelen misafiri de bu şekilde öpmeye kalkarsa bu çocuğun sosyal kabulu için dezavantajlı bir durum oluşturur.
10. Bebeklik ve çocukluk döneminde dudaktan öpülen çocuk, ergenlik ve yetişkinlik döneminde gelişimsel, sosyal, duygusal sorunlar yaşayabilir.

Çocuklarımızı öpelim, hem de bol bol öpelim. Ama dudağından, poposundan, kalçasından değil. Yanaklarından ellerinden öpelim